AKTUALITY


08/07

Teorie ekonomických a politických her

Rádi oznamujeme, že Martinovi Dlouhému, spoluatorovi petice, vyšla nová knížka s názvem "Teorie ekonomických a politických her". Teorie her se zabývá rozborem širokého spektra konfliktních či kooperativních rozhodovacích situací s více účastníky. Pojem hra má obecný význam, který nezahrnuje jen salónní hry typu šachy či poker, nýbrž v podstatě jakoukoli konfliktní situaci mezi jedinci, firmami, armádami, politickými stranami, biologickými druhy.

Celý článek     VolebníSystém.cz

27/01

Férovější pravidla hry pro komunálky: chceme rovnováhu

Bylo by velmi laciné přidat se k populistickému pokřiku proti politickým stranám – jak hezky česky říkáme „partajím“. Toho kolem sebe slyšíme už tak dost. Bylo by to nošením dříví do lesa. Znáte to: strany údajně „kradou“, jsou prý „všechny stejné“, všechny zkorumpované, všechny tu „už v minulosti vládly“ a podobně.

Celý článek     VolebníSystém.cz

08/01

Dva důvody proč upravit volební systém pro komunální volby

Je to už pět let, co český politolog Tomáš Lebeda publikoval příznačně nazvaný článek: Komunální volby klamou (Acta politologica, 2009, Vol. 1, No. 3). Vylíčlil v něm tři hlavní závady volebního systému užívaného v ČR pro komunální volby a označil ho za vůbec nejsložitější systém, který se v ČR aplikuje.

Celý článek     Jiří Koubek, politolog